Buhara İlim ve Hizmet Vakfı 1995 yılında, zamanın büyük âlimlerinden emekli İmam Hatip Yahya Pakiş Hoca Efendi’nin öncülüğünde bir grup hizmet insanı tarafından kurulmuştur. Merkezi Üsküdar Burhaniye Mahallesinde bulunan vakfımız İslam’ın en ince yorumu olan tasavvuf yolunu benimsemekte, yüzyıllardır bu toprakları mayalayan Anadolu İrfanını kendisine düstur edinmektedir. Bu doğrultuda insanların İslam ahlak ve nizamı ile kuşanmaları, eğitim ve öğretim alanında dinine, vatanına ve milletine hizmetkâr, millî ve manevî değerlerine bağlı yeni nesiller yetiştirilmesi ve bu alanda yetişenlere her türlü desteğin verilmesi yönünde faaliyetlerini geliştirmekte ve
hizmetlerine devam etmektedir.

 

Vakıf binamız Hasan Vahdi Bingöl ve Şehabettin Uygun isimli hayırsever kardeşlerimizin bağışta bulunduğu İstanbul İli, Üsküdar İlçesi, Burhaniye Mahallesi’ndeki 1000 m2 arazi üzerine 1996 yılında inşa edilmeye başlamıştır. İnşaatın tamamlanması takribi iki yıl gibi bir süre zarfında tamamlanmıştır.

Halihazırda 6 kat üzerine kurulu vakıf binamızda Vakıf Merkezimiz, Aşevimiz, Araştırma Merkezimiz ve 18 kiracımız bulunmaktadır.